Печерський районний суд задовольнив клопотання Генеральної прокуратури і звільнив від кримінальної відповідальності екс-міністра фінансів Юрія Колобова у зв’язку із закінченням строків давності.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з залу суду.

Рішення 21 лютого ухвалив суддя Володимир Карабань. Ухвала набуває законної сили протягом 7 днів з часу її проголошення, якщо не буде подано апеляцію.

Сам Колобов брав участь у засіданні в режимі відеоконференції з Генерального консульства України в  Іспанії, в місті Барселона. Поряд з екс-міністром був представник Печерського суду і його адвокат Ігор Фомін. В Києві у суді обвинуваченого представляла адвокат Юлія Степаненко.

Колобов повідомив суду, що зареєстрований і проживає в місті Аліканте, Королівство Іспанія. Сказав, що зараз ніде не працює. Він підтвердив, що погоджується із клопотанням і йому відомі наслідки такого рішення, а саме звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав. Адвокати цю позицію підтримали.

Клопотання про звільнення Колобова від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності 7 грудня 2017 року подав заступник начальника відділу процесуального керівництва управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями, Генеральної прокуратури України Олексій Кувшинов. Він же представляв ГПУ в суді 21 лютого.

Від коментарів журналісту прокурор Кувшинов відмовився. «У нас коментує все прес-служба», – сказав він.

Також в суді було двоє представників від Державної адміністрації спецзв’язку як потерпілої сторони. Вони повідомили, що проти звільнення Колобова від відповідальності не заперечують і залишають питання на розсуд суду.

Юрій Колобов був міністром фінансів у період 28 лютого 2012 — 27 лютого 2014. Він проходив як підозрюваний у справі про розтрату 220 млн грн, виділених на побудову телекомунікаційної мережі спеціального призначення. Окрім нього, підозрюваними також є екс-президент Віктор Янукович, екс-прем’єр Микола Азаров і колишній перший віце-прем’єр і екс-голова Нацбанку Сергій Арбузов.
Перед закриттям справи Колобову інкримінували ч.2 ст.367 ККУ – службова недбалість. Строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за такий злочин складає 5 років.

Але щонайменше до серпня 2017 року Колобова підозрювали за ч.5 ст.191 ККУ – заволодіння державним майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, що призвело до матеріальної шкоди в особливо великих розмірах на суму 220 млн грн. Строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за такий злочин складає 10 років.

Перебіг давності у кримінальному провадженні зупиняється, якщо підозрюваний переховується від слідства або суду.

Суть первинної підозри Колобову полягала в тому, що в період з жовтня 2010 року по липень 2013 року він як міністр фінансів, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи всупереч інтересів служби та держави, умисно, з корисливих мотивів та в інтересах ТОВ «ЕСУ», організував фінансування за рахунок державного бюджету України виконання робіт з побудови виділеної телекомунікаційної мережі спеціального призначення, які згідно до умов продажу пакета акцій ВАТ «Укртелеком» та договору купівлі-продажу від 11.03.2011 № КПП-582 покладено на ТОВ «ЕСУ», внаслідок чого заволодів майном – державними коштами на загальну суму 220 млн грн.

У зачитаній 21 лютого суддею ухвалі йдеться про те, що голова Держспецзв’язку Геннадій Резніков звернувся до президента Віктора Януковича про виділення коштів на створення мережі. Президент дав доручення і Колобов та Азаров його виконали.

«Неналежно ставлячись до виконання своїх службових обов’язків та не врахував зміст умов проведення конкурсу продажу пакета акцій ВАТ «Укртелеком»… мав реальну можливість відмовитися від виконання наданих доручень… Проте організував підготовку проекту внесення змін до закону про державний бюджет… призвів до необгрунтованих видатків бюджету України…», – зачитав суддя Карабань.

Як відомо, Колобов виїхав з України у 2014 році і перебував у розшуку Інтерполу.

У 2015 він був затриманий іспанською поліцією, після чого готував документи для отримання політичного притулку в Іспанії.18 січня 2016 року, газета «El Confidencial» повідомила, що іспанська поліція відмовилася видати Україні Колобова, оскільки вважає, що його справа має політичний характер.3 квітня 2017 року Печерський суд не дав ГПУ дозволу на спеціальне (заочне) досудове розслідування стосовно Колобова, тому що він не перебуває у міжнародному розшуку.

Але у травні 2017 Апеляційний суд Києва такий дозвіл дав. Суд зіслався на перехідні положення КПК, які давали можливість до 15 квітня 2017 року проводити спеціальне досудове розслідування без оголошення підозрюваного у міждержавний та/або міжнародний розшук. Оскільки клопотання до суду першої інстанції надійшло до 15 квітня, то на думку Апеляційного суду, його необхідно задовольнити.

У серпні 2017 року Печерський суд за клопотанням адвокатів призначив Колобову судово-психологічну експертизу із застосуванням комп’ютерного поліграфу  в консульстві України на території Іспанії із залученням київського експерта.

З допомогою поліграфу експерт мав з’ясувати, чи вступав Колобов у злочинну змову з метою заволодіння, розтрати державних коштів на користь ТОВ «ЕСУ» (покупця «Укртелеком») і чи заволодівав, розтрачував державні кошти на користь ТОВ «ЕСУ».
Чим закінчилася експертиза у матеріалах суду на сказано, але прокуратура перекваліфікувала Колобову підозру із заволодіння і розтрати державних коштів на службову недбалість, а також подала клопотання про його звільнення від кримінальної відповідальності.
З жовтня 2013 року «Укртелеком» входить до групи СКМ Ріната Ахметова.Нагадаємо, що у грудні 2017 Генпрокуратура аналогічно змінила кваліфікацію і звільнила від кримінальної відповідальності за строком давності екс-главу Держуправління справами Ігоря Тарасюка, який був підозрюваним у справі про передачу Януковичу майна «Межигір’я».