За прийняття цього законопроекту проголосували 57 сенаторів, в основному правлячої партії “Право і Справедливість” (PiS), проти – 23 сенатори опозиційних сил, а двоє сенаторів утрималися, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.
Упродовж дня у Сенаті спочатку у комісіях, а потім на засіданні верхньої палати парламенту велася бурхлива дискусія щодо того, яким буде зміст цього закону.
Депутати опозиції наполягали, що цей законопроект є невдалим і його потрібно змінити, оскільки він запроваджує цензуру в Польщі на ведення дискусій у питанні провини поляків за злочини під час Другої світової війни і погіршує відносини з іншими країнами, зокрема Ізраїлем та США.
Водночас, провладні депутати наполягали, що законопроект потрібно прийняти із запропонованими поправками, аби уникнути ситуацій, коли Польщу і польський народ безпідставно звинувачуватимуть у злочинах проти євреїв у роки війни.
Нагадаємо, що 26 січня Сейм Польщі проголосував за законопроект, яким заборонив у країні пропаганду “ідеології українських націоналістів”. Новий закон вводить можливість відкриття кримінальних проваджень проти осіб, які заперечують вчинення злочинів українських націоналістів та українських формувань, які співпрацювали з третім рейхом.
МЗС України висловив глибоке занепокоєння фактом прийняття Сеймом цього закону. Українська сторона закликала польську до відкритості та конструктивності у подальшому розвитку українсько-польських відносин.
У МЗС Польщі відповіли, що законодавчий розгляд цього питання ще не завершено. Водночас, у польському міністерстві підкреслили, що положення цього закону не розповсюджуватимуться на наукову і мистецьку діяльність.
Зміни до цього законопроекту також призвели до дипломатичного скандалу між Польщею та Ізраїлем. На переконання Єрусалиму, цей законопроект є поганим, оскільки забороняє критику поляків, які могли бути причетними до вбивств євреїв під час Другої світової війни.
Варшава відкидає звинувачення, наполягаючи, що йдеться лише про захист доброго імені Польщі і поляків і відкидання безпідставних звинувачень про участь поляків у Голокості.
По материалам сайта Украинского национального информационного агентства «Укринформ»